Management.com.ua |
“Корпорація” (“The Corporation”, Канада, 2003) – документальний фільм про те, як з’явилися перші корпорації, чому вони захопили стільки влади, до чого це призвело і з якими загрозами доведеться зіткнутися людству. Автори пропонують поставити корпораціям психологічний діагноз – ніби пацієнтові, котрий прийшов на прийом до лікаря. Портрет вийшов огидний: будь-яка корпорація, якщо б вона була реальною людиною, була б незлагідною, незговірливою, авторитарною та не схильною до тривалих відносин.
У фільмі на запитання відповідають як глави реальних корпорацій і економісти, так і громадські активісти, журналісти, історики тощо.
Цитати з фільму:
“Корпорація – плід індустріалізації. Індустріалізація почалася в 1712-му році, коли в Британії почали використовувати паровий насос Томаса Ньюкомена. Він використовувався для відкачування води в шахтах і, звичайно, був значно продуктивнішим, ніж старий спосіб – вичерпування води відрами”.
“Якщо літак не летить, значить, він побудований не відповідно до законів аеродинаміки. Наша цивілізація теж створена не за законами, і багато людей вже бачать землю, що наближається, у вікно ілюмінатора”.
“Проблема СЕО корпорації в тому, що у нього зв’язані руки. Здається, що вони можуть прийняти будь-яке рішення, але насправді у них, як правило, немає вибору. Якби вони покладалися у своїх рішеннях лише на себе і свої моральні принципи і уподобання, можливо, вони робили б все по-іншому. Сучасні рабовласники і працівники монструозних корпорацій в особистому спілкуванні – наймиліші люди на Землі”.
“Корпорації наділили правами індивідуумів; суди і уряд розглядали корпорацію, тобто спільноту акціонерів, як одну людину, яка володіє бізнесом. Але корпорація сама по собі не має моральних бар’єрів і зобов’язань”.
“Навіть якщо ви живете на банановому дереві, його існування підтримують економічні сили”.
“Бізнес – дуже складна штука, тобі весь час доводиться думати про скорочення витрат. В один прекрасний момент корпорації говорять: давайте хтось ще побудує дороги, по яких стануть їздити наші вантажівки. Або: нехай хтось ще вирішить кризу на Близькому Сході, а ми продовжимо качати нафту”.
“GE була визнана винною в шахрайстві і заплатила $ 9,5 млн. штрафу, Chevron була визнана винною в забрудненні навколишнього середовища і заплатила $ 6,5 млн. штрафу, IBM була визнана винною в порушенні експортного законодавства і заплатила $ 8,5 млн.”
Джерело: The Village